Tanrısal Üzüntü

14 Kasım 2022 tarihinde eklendi.

1.Selanikliler 4:13 “Kardeşler, umudu olmayan öbür insanlar gibi kederlenmemeniz için, gözlerini yaşama kapamış olanlar konusunda bilgisiz kalmanızı istemiyoruz.

Duygularının dizginlerini başıboş bırakma, buna dikkat edin. Yoksa bu dizi üzüntünün içerisinde daha da fazla günaha sürükleyebilirler. O gözyaşlarını ölüler için değil, günahların için yaktığın ağıtlar için dökmelisin. Tıpkı hiçbir umuda sahip olmayanlar ve görkemli ve sonsuz yaşama götürecek olan mükemmel diriliş umuduna sahip olanlar arasında bir fark olması gerektiği gibi, çektiğin üzüntü konusunda da seninle diğerleri arasında bir fark olması gerekiyor.

Elçi Pavlus, “bilgisiz kalmanızı istemiyoruz.” demişti. Bu şu demek oluyor ki diğerleri demek ki bu bilgiye sahip değiller ve bu yüzden üzüntülerini en uç, en aşırı noktada yaşıyorlar. Rab’de ölenlerin ölümlerinin, mutlaka uyanacakları bir uyku gibi olduğunu ve mezarlarının dirilişin sabahı gelip çattığında içlerinden çıkacakları bir yer olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bundan da ötesi, şu an ruhlarının da Baba Tanrı ve Mesih ile, Kutsal Ruh ile birlikte olduğunu, sayılamayacak kadar çok melek. Ve kutsalların arasına katıldıklarını, orada Tanrı’dan sürekli bir şekilde zevk aldıklarını bilelim. Yeşua’nın kanıyla kurtarması, Kutsal Ruh’un sonsuz yaşamın mirasçıları olarak belirlemesi için Tanrı’nın onları seçtiğine iman etmiyor muyuz? O halde onlar sevinç içindeyken biz hala ölülerimiz için yakaracak mıyız? Onlar yüceltilmiş olduğu halde, biz onlar için nasıl sıkıntı çekip kendimizi bu kedere atabiliriz?

Eğer bu kadar büyük üzüntü duyduğun kişi seni duysaydı ve cevap verseydi muhtemelen sana şunu söylerdi: “Biz burada sonsuz esenlik, rahat ve zafer içerisindeyken, sen her gün sıkıntı içerisindesin. Oysaki sen günah ve şeytanın tehlikesiyle yaşamaktasın ve biz bunlardan tamamen kurtulduk. Rab’be olan sevgin mükemmelden çok uzakta iken bizlerin içinde bulunduğumuz sevgi hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Dua ediyor, bekliyor ve bizim olduğumuz yerde olmayı ümit ediyorsun, biz ise senin olduğun yerde olmayı artık asla istemiyoruz. Bu yüzden kendin için üzül, bizim için değil.”

Thomas Doolittle

Ana Sayfa/Makaleler, Puritan/Tanrısal Üzüntü