Yeşua Mesih neden vaftiz oldu?

2 Kasım 2022 tarihinde eklendi.

Vaftiz, bir insanın Mesih’in çarmıhtaki ölümü ve sonrasında ölümden dirilmesi sayesinde Mesih’le birleştiğini gösteren kutsal bir sakramenttir. Peki o zaman Mesih neden vaftiz oldu diye sorabiliriz. Çünkü Vaftizci Yahya tarafından Şeria Irmağında vaftiz edilmişti. Bu sorunun cevabı aslında çok basittir. Yeşua’nın olduğu vaftiz, Melkisedek düzenine göre Başkahin olabilmesi için gerekliydi. Günahlarımız uğruna çarmıhta kurban olması için başkahinimiz olarak bu vaftizi olmalıydı.

Matta 3:13-15 şöyle yazıyor “Bu sırada Yeşua, Yahya tarafından vaftiz edilmek üzere Celile’den Şeria Irmağı’na, Yahya’nın yanına geldi. Ne var ki Yahya, “Benim senin tarafından vaftiz edilmem gerekirken sen mi bana geliyorsun?” diyerek O’na engel olmak istedi. Yeşua ona şu karşılığı verdi: “Şimdilik buna razı ol! Çünkü doğru olan her şeyi bu şekilde yerine getirmemiz gerekir.” O zaman Yahya O’nun dediğine razı oldu.”

Ve Eski Antlaşma’da ne yazdığını hatırlayalım.

Çıkış 29:1-7, “Bana kâhinlik edebilmeleri için, Harun’la oğullarını kutsal kılmak üzere şunları yap: Bir boğa ile iki kusursuz koç al. İnce buğday unundan mayasız ekmek, zeytinyağıyla yoğrulmuş mayasız pideler, üzerine yağ sürülmüş mayasız yufkalar yap. Bunları bir sepete koyup boğa ve iki koçla birlikte bana getir. Harun’la oğullarını Buluşma Çadırı’nın giriş bölümüne getirip yıka. Giysileri al; mintanı, efodun altına giyilen kaftanı, efodu ve göğüslüğü Harun’a giydir. Efodun ustaca dokunmuş şeridini bağla. Başına sarığı sar, üzerine de kutsal tacı koy. Sonra mesh yağını al, başına dökerek onu meshet.”

Yeşua Mesih, kahin olmak için gereken tüm şartları yerine getirmiştir. Kahinler, halkı için Tanrı’ya kurban sunarlardı. Mesih de kahinlik görevini yaparken bizlerin günahları uğruna bir kurban sunmuştur. O da kendisidir. (İbraniler 5:8-10; 6:20; 1.Petrus 2:24; 2.Korintliler 5:21)

Dolayısıyla Mesih’in yasayı tam olarak yerine getirmesi için bu vaftiz gerekliydi. Bunu yaparak hem yasal olarak gerekliliği yerine getirmiştir, hem de Baba’ya olan itaatini göstermiş ve Tanrı’nın dünyadaki iradesine tam olarak boyun eğmiştir. Nitekim çarmıh üzerinde ölüme de bu şekilde tam bir adanmışlıkla gitmiştir.

Ana Sayfa/Uncategorized/Yeşua Mesih neden vaftiz oldu?