Vaatler Hakkında Derin Düşünmek

14 Kasım 2022 tarihinde eklendi.

2.Petrus 1:4 “O’nun yüceliği ve erdemi sayesinde bize çok büyük ve değerli vaatler verildi. Öyle ki, dünyada kötü arzuların yol açtığı yozlaşmadan kurtulmuş olarak, bu vaatler aracılığıyla tanrısal özyapıya ortak olasınız.”

Tanrı’nın bize verdiği vaatler hakkında detaylıca ve dikkatli bir şekilde derin olarak düşünün. Aynı zamanda Meryem, Mesih hakkında kendisine söylenen sözleri işittiğinde ne tepki vermişti onu hatırlayın. Luka 2:19 şöyle diyor “Meryem ise bütün bu sözleri düşünerek yüreğinde saklıyordu.” Bir damıtıcı, şifalı olan bitkinin etkinliğine bir şet katmaz, tam tersine bitkideki yararlı ve değerli olan şeyleri kendisinde tutmaya yarar. Benzer olarak arı da çiçeğin kendisine herhangi bir değer katmaz ama çalışarak bu çiçeğin üstünde bulunan balı emerek alıyor. Derin düşündüğümüz zaman bize verilen vaatlere ekstra bir şey katılmaz. Ancak bu vaatlerdeki tadı ve güzelliği ortaya çıkarırız.

Eğer vaatler üzerinde derin bir şekilde düşünmezsek bu durumda onları işittiğimizde bize sıradan, değersiz veya anlamsız geleceklerdir. Bir imanlının kendisine Kutsal Kitap’ta verilen bir vaade bakmasını, bir kişinin açık ve temiz bir gökyüzüne bakmasına benzetiyorum. Bu kişi gözünü göklere kaldırıp bakar bakmaz gözüne çarpan ilk iki yıldızı görür, belki onun yanında daha sönük olan birkaç yıldızı da görmeye veya fark etmeye çalışır. Ancak bu kişinin gözleri ne kadar karanlığa alışırsa, gökyüzüne baktığında karanlıktan daha çok parlayan yıldızları görecektir. Bizler de imanlılar, Hristiyanlar olarak düşüncelerimizi vaatlere odaklayıp çevirdiğimiz zaman ilk önce karanlığımızı tamamen kaldırmayan yıldızları göreceğiz ancak bunu derinleştirdiğimizde tüm vaatlerin nasıl hayatımızda parladığını ve sözle anlatılmaz bir şekilde genişlediğini göreceğiz.

Bu yüzden imanın gözleri için vaatler çok parlak bir ayna gibidir. Her noktasından imanlıyı büyük bir zevk ve rahatla dolduran, mükemmel güzellikler yansıtan bir aynadır. Üzerinde dua ettiğimiz ve derin derin düşündüğümüz bir vaat, bir bütün olarak boğazdan mideye gitmek yerine iyi bir şekilde çiğnenerek bedene daha fazla yarar ve güç sağlayacak bir yiyeceğe benzer.

W Laud

Ana Sayfa/Makaleler, Puritan/Vaatler Hakkında Derin Düşünmek